Studijsko putovanje u Republiku Slovačku

U okviru provedbe projekta Kompetencije za budućnost, kao jedna od aktivnosti, od 08. do 10. rujna 2015. godine organizirano je studijsko putovanje u Republiku Slovačku na kojem su sudjelovali nastavnici i učenici nositelja projekta Srednje škole Ilok te partnerske škole Strukovne škole Vukovar.

Grupa od 55 polaznika uključivala je 25 učenika i 28 nastavnika obje škole te dva predstavnika Agencije za razvoj Vukovarsko-srijemske županije Hrast  d.o.o., Ivanu Marjanović i Hrvoja Rukavinu koji su pružali stručnu podršku tijekom provedbe ove aktivnosti.

Studijsko putovanje obuhvatilo je posjet Fakultetu europskih studija Slovačkog poljoprivrednog sveučilišta u gradu Nitri gdje su se učenici i nastavnici mogli upoznati s primjerima učeničkog zadrugarstva u Slovačkoj te o njegovoj važnosti za strukovno obrazovanje. Teorijska saznanja su upotpunjena i obilaskom fakultetskog poljoprivrednog poduzeća/zadruge Oponice gdje su se učenici i nastavnici imali priliku upoznati s 40 godina dugom tradicijom poljoprivrednog poduzeća te razmijeniti iskustva i ideje o korisnosti poduzeća u razvoju stručnih kompetencija učenika i studenata.

S obzirom da je program studijskog putovanja bio orijentiran na primjere dobre prakse, posjećena je i Srednja vinogradarsko-voćarska škola u gradu Modra, gdje su nastavnici triju škola razmjenili iskustva o izvođenju strukovnih programa u području poljoprivrede te o utjecaju učeničke zadruge na podizanje razine kompetencija učenika i nastavnika. Posjet školi je uključivao i obilazak praktikuma i laboratorija škole te školske vinarije u kojoj se održava praktični rad učenika.

Na samom kraju putovanja posjećena je i vinarija Elesko kao primjer primjene modernih tehnologija u proizvodnji vrhunskog vina te primjera kako se putem poduzetništva i marketinga može maksimalno iskoristiti potencijal koji pruža poljoprivredni kraj.

U svim posjećenim institucijama nastavnici Srednje škole Ilok i Strukovne škole Vukovar, Alojzije Suknović i Branka Lavrić imali su priliku upoznati domaćine sa svojim školama, programima njihovih škola, iskustvima i dostignućima te o ulozi koju imaju u projektu Kompetencije za budućnost.

objavio: Mirko Martinović   datum: 12. 9. 2015.