Jubilarna 30. Smotra učeničkih zadruga RH

Dana 12.10.2018.  u Vinkovcima, u dvorani ”Barun Trenk”, svečano je otvorena jubilarna 30. Smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske. Manifestacija je to koja predstavlja festival stvaralaštva, kreativnosti, inovativnosti i poduzetništva djece i mladih, a svoje proizvode prezentiralo je  78 najboljih učeničkih zadruga  21 županije iz Hrvatske i jedna iz inozemstva.

Među tim odabranim učeničkim zadrugama bila je i naša Učenička zadruga „Tehnikum“.  Smotra je bila izložbeno-prodajnog karaktera  otvorena  svim posjetiteljima  od 10 do 18 sati, a 12.10 i 13.10. od 10 do 17 sati.

Učeničke zadruge odabrale su izloške kojima su pokazale raznovrsnost, bogatstvo i kakvoću svoga rada. Odabrani izlošci morali su biti   postavljeni prema kriterijima estetskoga izgleda i racionalne organizacije i uporabe prostora. Mladi zadrugari Stanko Janega i Lovro Marget, učenici 4. i 3. razreda poljoprivrednog usmjerenja, usmeno su predstavili bitne sastavnice programa rada Zadruge, postignuća, aktivnost Zadruge s naglaskom na proteklih dvanaest mjeseci. Tema praktičnog rada naše Zadruge ove godine je bilo Cijepljenje vinove loze i proizvodnja cijepova, a svi proizvodni izlošci postavljeni na našem štandu inspirirani su vinom, čime smo promovirali i moto naše škole: „ OD LOZNOG CIJEPA DO BUTELJE VINA“ . Učenici su temu praktičnog rada odabrali i pripremili pod mentorstvom profesorice Silvije Novaković-voditeljice Učeničke zadruge „Tehnikum“ i profesorice Stele Rotim.

Ova manifestacija pokazala je da naše škole pripremaju učenike, sve bolje i sve intenzivnije,  za tržište rada i budući život. Naime, u zadrugama se provodi konkretan proizvodni rad, stvaraju se proizvodi koji imaju uporabnu i tržišnu vrijednost, te razvijaju poduzetničke vještine, odgovornost, inovativnost, kreativnost, samostalnost, ali i potreba za suradnjom, kao bitne sastavnice stvaralačkog odnosa prema radu. Pridonosi se prijenosu znanja iz teorije, nastave, u praktične djelatnosti zadruge i obrnuto, znanja stečena kroz rad u zadruzi u nastavu.Kod učenika se razvija ljubav prema prirodi i vrijednostima koje je čovjek stvorio svojim radom te svijest o nužnosti očuvanja ravnoteže u prirodi i zaštiti okoliša.

objavio: Mirko Martinović   datum: 17. 10. 2018.