Srednja škola Ilok sudjelovala na manifestaciji „Akademija zemlje i ruku“

Od 12. do 16. lipnja 2019. u Iloku, na zaštićenome arheološkom području Turska skela 33, uz samu rijeku Dunav, Društvo Iločana iz Zagreba i OPG Izvori života – Zelenika iz Iloka proveli su  projekt Akademija zemlje i ruku.

Projektu su, po drugi put, prisustvovali i učenici naše škole, smjera agroturistički tehničar, pod vodstvom prof. Snježane Koturić.

Cilj je ovoga projekta očuvanje tradicijske nematerijalne i materijalne kulturne baštine iločkoga kraja. Posebno vrijednu komponentu u realizaciji projekta čini prekogranična suradnja s uključivanjem i sudjelovanjem mladih Hrvata iz okolnih zemalja. U sklopu Akademije učenici su izrađivali „ćerpiče“ i glinene uporabne predmete.

Edukacijske radionice o upoznavanju s tehnikom izrade dekorativne keramike od gline te glinenih uporabnih predmeta kao i  izradu  vlastitog suvenira vodila je Ina Bulić, predsjednica udruge „Keramistika“.

Uz domaćine, učenike iločke Osnovne i Srednje škole, sudjelovali su i mladi iz Bosne i Hercegovine, učenici osnovnih škola i  gimnazije s područja  Ljubuškog.

Provedbu ovoga projekta podržali su: Ministarstvo kulture RH, Ministarstvo obrazovanja i znanosti RH, Hrvatska turistička zajednica, Upravni odjel za društvene djelatnosti – odjel školstva za Vukovarsko-srijemsku županiju, Grad Ilok, Središnji državni ured za Hrvate izvan RH, Srednja škola Ilok, Turistička zajednica grada Iloka, Gradski muzej Vukovara, Muzej grada Iloka i HGK - ŽK Vukovar.

Snježana Koturić

objavio: Mirko Martinović   datum: 7. 7. 2019.