Provedena edukacija 'Ekološko voćarstvo'

U okviru provedbe projekta Kompetencije za budućnost, provedena je četvrta tema edukacije iz ekološke poljoprivrede – Ekološko voćarstvo. Dvodnevna edukacija se održala u prostorima Srednje škole Ilok 15. i 16. travnja.

Na edukaciji Ekološko voćarstvo sudjelovali su učenici i nastavnici Srednje škole Ilok i Strukovne škole Vukovar. Edukaciju je održao prof.dr.sc. Tomislav Jemrić.

Svrha edukacije bila je upoznati učenike s osnovama ekološkog voćarstva. Prvi dan edukacije, učenici i nastavnici su se upoznali s izazovima današnje poljoprivrede od kojih je glavni kako povećati produktivnost na održiv način. Objašnjeno je i kako ekološki način uzgoja doprinosi održivosti poljoprivredne proizvodnje te što je ekološka proizvodnja voća i koje su prednosti kupnje ekološkog voća. Nadalje, predstavljena je i struktura ekološke voćarske proizvodnje u svijetu, EU i Republici Hrvatskoj. Učenici i nastavnici su upoznati i s ekološkim uvjetima za uzgoj voćaka kao što su prikladnost i svojstva tla te klimatski uvjeti te su se uspoređivali ekološki i konvencionalni voćnjaci.

Drugi dan edukacije predstavljena su načela održavanja tla u ekološkom voćarstvu te pozitivni i negativni učinci zatravljivanja. Potom su se nastavnici i učenici mogli pobliže upoznati s rezidbom u ekološkim voćnjacima i kako prorjeđivanje utječe na redovitu rodnost i osigurava kvalitetu plodova te su izneseni statistički podatci. Također, prezentirani su i načini zaštite voćnjaka od mraza, tuče, bolesti i štetnika te na koji način uporaba obojanih mreža može pomoći u zaštiti, ali i kod poboljšanja kakvoće plodova. Učenici i nastavnici upoznali su se i s gnojidbom i dopuštenim sredstvima u ekološkom voćarstvu.

objavio: Mirko Martinović   datum: 2. 5. 2016.